top of page

Müzik

Çocuklarınızın kişisel ve mantıksal gelişimini destekleyecek, onları sosyal birer birey olmak adına özgüvenlerini artıracak en önemli uğraşların başında bir enstruman çalması gelir.

Çocuklarda Müzik eğitimi yaşı minimum olarak 3-4 olarak bilinmektedir.  Bu yaşlardaki çocukların ritim kulakları gelişmeye çok açık ve müsait olup vurmalı çalgılarla başlanabilmektedir. 5 yaşından itibaren ise piyano gibi tuşlu çalgılara, 6-7 yaşından itibaren ise Gitar, Keman gibi telli çalgılara başlamak için vücut yapıları uygun görülmektedir.

Ebeveynler için en çok sorulan sorulardan birisi ise çocuğumun hangi yaşta ve hangi enstrumanla başlaması gerektiğidir. Bu soru için verilebilecek genel cevap, başlangıç aşaması en kolay olan enstrumanın  piyano olduğudur. Çünkü Piyanoda en azından teknik anlamda ilk başlarda zorluk bulunmamakta ve sadece doğru tuşa basmak gerekmektedir ve bunu bir çocuk bile zorlanmadan yapabilir. Ayrıca yanlış yaşta yapılmış yanlış enstruman seçimi durumunda çocuk enstrumanı çalmakta zorlanıcak ve malesef enstrumandan ömür boyu sogumasına sebep olacaktır.

Çocuklarda Bebeklikten itibaren gözlemlenen ritim tutma iç güdüsü, doğru insanlar tarafından yönlendirildiği taktirde iyi bir sanatçı yetişmesi için zemin hazırlayabilmektedir. Müzik teorisinin ve nota okumanın mantıksal ve matematiksel düşünmeyi geliştirmesinden dolayı, müziği çocuklara sevdirebilmek ve yönlendirebilmek çocuk zekasına doğrudan katkı saylayacaktır.

Özellikle el ve göz koordinasyonu açısından çocukların müzik kurslarına gitmesi ve doğru eğitimi alması El becerilerinde de kanıtlanmış iyileşme göstermektedir. Ayrıca çocuklarda müzik eğitimi, bir enstruman çalabilmenin verdiği özgüven ile sorumluluk alma ve sosyalleşme kavramları da gelişmektedir.

TAHTAKALE_MUZIKODASI.png
bottom of page